Zlaté časy bojových športov na Slovensku? Promotér odhaľuje zákulisie tvrdého biznisu

March 17, 2017

Juraj Vnuk - sport24.aktualne.atlas.sk

Zlaté časy bojových športov na Slovensku? Promotér odhaľuje zákulisie tvrdého biznisu

BRATISLAVA – Svet bojových športov získava na Slovensku popularitu raketovou rýchlosťou. Dôkazom toho bola reality šou Oktagon výzva z prostredia MMA, po ktorej prichádzajú na rad ďalšie turnaje. Bude už čoskoro tento šport reálne konkurovať hokeju alebo futbalu? Viac sa už rozhovoril pre Šport24 najznámejší propagátor bojových športov v Česku a na Slovensku Ondřej Novotný.

VIDEO: Očakávaný súboj sa skončil hanebnou prehrou. Boxerská hviezda vyletela z ringu

 

Vo vašom svete sa presadí človek so silnou povahou, jedine skutočná osobnosť?

Trendy sú jasné. Kto nie je zaujímavý aj mimo oktagonu, tak z toho sa ťažko niečo spraví. Ak ste absolútny top borec, tak to ide aj so skromnosťou ako Georges St. Pierre, niekoľkonásobný športovec Kanady zatienil aj hokejové esá na čele so Sidneym Crosbym. Inak všetko ide po vzore Connora McGregora. Ste dobrí, ale musíte aj poriadne vykrikovať.

Skromnosť a pokora sa dnes už nenosí?

Historicky to patrí k svetu bojových športov, kontroverzné osobnosti bavili svet. Zoberte si bratov Kličkovcov, sú výborní, no málokoho bavia a zaujímajú. Chalanov sa nesnažíme tlačiť do určitých rolí, ale umocniť v nich tie najlepšie vlastnosti. Skromnosť je super, no potrebujeme vyslať odkaz verejnosti, prečo sa o nich treba zaujímať a ísť za nimi.

Popularita na Slovensku je prioritne vďaka jednému sebavedomému Írovi?

Pre našu generáciu MMA je McGregor prvé meno, ktoré každému napadne. On všetko, čo hovorí, aj splní. Je skvelý pri výhre, pokorný pri porážke, takže spĺňa ideál šampióna. Chápem, že mnohým ľuďom jeho správanie príde prehnané, no zjavne robí dobrú prácu. To vidieť na jeho bankovom účte.

Na mediálny trh ste minulý rok uviedli vlastnú reality šou s kolegom Pavlom Nerudom. Darí sa vám presviedčať slovenskú športovú verejnosť, že MMA nie je bezduché mlátenie?

Nepotrebujeme poukazovať na násilie a aj cez reality šou sme chceli ukázať dôležitý rozmer. Bojovníci nie sú vymleté hlavy, ale športovci na profesionálnej úrovni, majú sen a idú za ním. K tomu cesta za ich snom neuveriteľne bolí. Toto sa podarilo a zrazu ľudia uverili, že je to predovšetkým o rešpekte, odriekaní či sebadisciplíne.

Aká najväčšia výzva stojí pred vašou organizáciou počas tohto roka?

Mám plán s Pavlom Nerudom mať rozpočet milión eur na rok a v tú chvíľu by to bolo všetko dobré. Dnes sa za všetko platí a tie peniaze nie sú obrázkom šťastie, ale ako ste uznávaní a čo všetko dokážete urobiť, aby vás dobre ohodnotili. Potom 40 chlapcov bude skvelo zarábať a stávať sa hviezdami, deti budú prichádzať do klubov a pomaly dostaneme šport do škôl.

Nie sú to až príliš smelé plány? Nie sú nad míle vzdialené od reality?

Reálne tento rok naplníme 70 percent zo spomínanej sumy. Nám sa hlásia sami od seba sponzori od prvej reality šou, my ich dosť odmietame. Oni si myslia, že za 5 tisíc eur spravíme veľké partnerstvo. Samozrejme, sme za to radi len to nie pre nás suma na celú sezónu. Otvorene robíme 40 dielov televízneho magazínu a ak sa pozriete ako vyzerá, tak jeden diel nestojí tisíc eur. Potom robíme veľa turnajov a zrazu vám vyskočí číslo, ktoré potrebujeme zohnať, aby sme boli iba na nule. Musíme mať takéto ciele, nie spraviť turnaj a potom nech na nás ľudia zabudnú. My ich chceme poblázniť v najlepšom slova zmysle.

Najlepší slovenskí bojovníci si zarobia dobré peniaze?

Najlepší Slováci môžu ročne zarábať okolo stotisíc eur.

V istom rozhovore ste hovorili, že futbalová Liga majstrov pozadu oproti organizácii UFC. Máte ambíciu sa u nás minimálne vyrovnať popularite futbalu či hokeju?

V Česku nie je týždeň, že by o MMA nevyšiel článok v mainstreamových médiach. Podľa mňa Slovensko má skvelých hrdinov ako Gábor Boráros, Attila Végh a ďalších. To je zaujímavejšie než možno zápas 1. futbalovej ligy. Máme sen, že budeme denno-denne v hlavných správach a verejnosť pochopí jednu vec. Bojové športy sú druhým najrozšírenejším športom na svete po futbale.

Schválne, vy hneď poviete mená troch slovenských futbalistov?

Hamšík, Škrtel a ten tretí...Teraz ho nedám.

 

foto Michal Smrčok

 

More News

WSOF GC Supporters

Fight Library

Get the latest updates